Saltar apartados

Holografia i Processament Òptic

El grup d'Holografia i Processament Òptic treballa fonamentalment en holografia des de fa quasi 25 anys, en concret, en materials de registre hologràfic i en elements òptics hologràfics.

En els últims anys s'han ampliat les línies de treball a altres temes com el processament i emmagatzematge òptic d'informació, les memòries hologràfiques, l'estudi i caracterització de pantalles de cristall líquid, els models teòrics de propagació de la radiació electromagnètica en mitjans periòdics, l'ensenyament de la Física i la Física no lineal.

Entre les seues contribucions, destaca el desenvolupament de polímers fotosensibles amb resposta a feixos làser continus i premuts i la seua aplicació com a materials de registre hologràfic. Actualment s'estan estudiant nous materials de registre hologràfic basats en fotopolímers amb molècules disperses de cristall líquid.

  • Membres del Grup   
NOM EMAIL
Álvarez López, Mariela Lázara  - CV mariela.alvarez@ua.es
Beléndez Vázquez, Augusto - CV - RESPONSABLE a.belendez@ua.es
Beléndez Vázquez, Tarsicio - CV tbelendez@ua.es
Bleda Pérez, Sergio - CV sergio.bleda@ua.es
Brocal Fernández, Francisco - CV francisco.brocal@ua.es
Calzado Estepa, Eva María - CV evace@ua.es
Fernández Fernández Roberto - CV roberto.fernandez@ua.es
Fernández Varó, Maria Helena - CV elena.fernandez@ua.es
Francés Monllor, Jorge - CV jfmonllor@ua.es
Fuentes Rosillo, Rosa María - CV fuentes@ua.es
Gallego Rico, Sergi - CV sergi.gallego@ua.es
García Llopis, Celia - CV c.garcia@ua.es
Gimeno Nieves, Encarna - CV encarna@dfists.ua.es
Hernández Prados, Antonio - CV ahernan@dfists.ua.es
Márquez Ruiz, Andrés - CV andres.marquez@ua.es
Martínez Guardiola, Francisco Javier - CV fj.martinez@ua.es
Méndez Alcaraz, David Israel - CV david.mendez@ua.es
Morales Vidal, Marta - CV  marta.morales@ua.es
Neipp Lopez, Cristian - CV cristian@dfists.ua.es
Ortuño Sánchez, Manuel Francisco - CV mos@ua.es
Pascual Villalobos, Carolina - CV carolina.pascual@ua.es
Pascual Villalobos, Inmaculada - CV pascual@ua.es
Pérez Molina, Manuel - CV manuelpm@ua.es

 

  • Línies d'investigació

    - Emmagatzematge i processament òptic de la informació.
    - Disseny, fabricació i avaluació d'elements òptics hologràfics.
    - Ensenyament de la Física en titulacions tècniques.
    - Estudi i optimització de materials de registre hologràfic.
    - Obtenció de solucions analítiques aproximades d'oscil·ladors no lineals.
    - Propagació de la radiació electromagnètica en mitjans periòdics.

    Institut Universitari de Física Aplicada a les Ciències i les Tecnologies


    Universitat d'Alacant
    (Edifici Instituts Universitaris)
    Carretera de Sant Vicent del Raspeig s/n
    03690 Sant Vicent del Raspeig
    Alacant (Spain)

    Tel: (+34) 96 590 9951

    Fax: (+34) 96 590 9951

    Per a més informació: informacio@ua.es, i per a temes relacionats amb aquest servidor web: webmaster@ua.es

    Carretera de Sant Vicent del Raspeig, s/n - 03690 Sant Vicent del Raspeig - Alacant - Tel.: 96 590 3400 - Fax: 96 590 3464